Jak oszczędzić na ogrzewaniu?
Nawet drobne zmiany w codziennych nawykach mogą przyczynić się do zaoszczędzenia gazu ziemnego i obniżenia rachunków za energię.
Termostat. Zainstaluj termostat, który pozwoli na kontrolowanie temperatury w domu. Możesz programować go tak, aby temperatura była niższa w nocy lub wtedy, gdy nikogo nie ma w domu. Nie doprowadzaj jednak do zbyt dużego wychłodzenia lub przegrzania pomieszczenia.
Regularne przeglądy kotła i systemu grzewczego. Regularne czyszczenie kotła gazowego pozwoli na zwiększenie jego wydajności, a dzięki systematycznej konserwacji unikniesz awarii i przedłużysz żywotność urządzenia.
Ogrzewanie tylko potrzebnych pomieszczeń. Nie ma sensu ogrzewać pomieszczeń, które nie są w użyciu. Zamknij drzwi i okna, aby ograniczyć przepływ powietrza między pokojami, i ogrzewaj tylko te pomieszczenia, z których korzystasz.
Ustawienia kotła. Zwróć uwagę na ustawienia kotła. Możesz skonsultować się z ekspertem lub producentem kotła, aby dostosować ustawienia do indywidualnych potrzeb. Zmiana ustawień może pozytywnie wpłynąć na wydajność ogrzewania.
Unikanie przeciągów. Unikaj przeciągów, które mogą skutecznie obniżać temperaturę w pomieszczeniu. Unikaj otwierania okien, gdy uruchomione jest ogrzewanie. Zimą wietrz częściej, ale krótko, żeby nie doprowadzać do zbyt silnego wychłodzenia pomieszczeń.
Chcesz oszczędzić?
Pamiętaj, że każde obniżenie temperatury wewnątrz domu o jeden stopień Celsjusza daje nam oszczędność aż do 6% kosztów związanych z ogrzewaniem gazowym.
Co jeszcze możesz zrobić?
Jeżeli możesz sobie pozwolić na inwestycję, rozważ docieplenie budynku i/lub wymianę pieca gazowego na nowszy, bardziej wydajny model.
Upewnij się, że twoje pomieszczenia są dobrze izolowane termicznie. Dzięki temu unikniesz strat ciepła przez ściany i okna, co pozwoli na efektywniejsze ogrzewanie.
Jeśli masz stary piec gazowy, rozważ jego wymianę na nowszy, bardziej wydajny model. Nowoczesne kotły są bardziej wydajne i ekonomiczne w użytkowaniu niż starsze modele. W przypadku kotłów kondensacyjnych, które wykorzystują ciepło zawarte w spalinach, sprawność cieplna może wynosić nawet powyżej 100%, co oznacza, że taki kocioł jest w stanie wykorzystać ciepło nie tylko ze spalin, ale także z pary wodnej powstałej podczas procesu spalania gazu.