Zajmujemy się dystrybucją gazu do odbiorców poprzez sieć gazociągów, ale nie jesteśmy sprzedawcą gazu. Sprawdź, co możesz u nas załatwić.
Są podstawą dla projektanta do wykonania projektu. Celem wydania warunków jest zapewnienie o możliwości przyłączenia do sieci gazowej, określają parametry techniczne i ekonomiczne przyłączenia. Warunki są ważne przez 2 lata.
Umowa określa wzajemne zobowiązania Operatora i Odbiorcy gazu ziemnego. Umowę podpisujemy w momencie, gdy Odbiorca może określić realną datę rozpoczęcia odbioru gazu ziemnego.
Zgłoś awarię, ulot gazu i inne zagrożenia związane z siecią gazową.
Budujemy wyłącznie te przyłącza, gdzie jest gotowa instalacja wewnętrzna i planowany pobór gazu ziemnego, ponieważ właściciel nieruchomości ponosi tylko 1/4 rzeczywistych nakładów finansowych zaprojektowania i wykonania przyłącza gazowego, pozostałą część ponosi G.EN. Operator.
Umowę kompleksową na dostarczanie paliwa gazowego musisz podpisać z jednym ze sprzedawców gazu ziemnego działającego na sieci G.EN. Operator.
Wybierz sprzedawcę gazu i podpisz z nim umowę kompleksową dostarczania paliwa gazowego.
UWAGA!
Do uruchomienia nowego przyłącza G.EN. Operator nie wymaga od Sprzedawców podania numeru PPG.
G.EN. Operator odpowiada wyłącznie za rozliczenia za wybudowanie przyłącza gazowego.
Rozliczeniami zużycia gazu ziemnego zajmuje się sprzedawca, z którym masz podpisaną umowę kompleksową dostarczania paliwa gazowego.
W G.EN. Operator nie załatwisz:
W tych sprawach prosimy kontaktować się ze swoim sprzedawcą gazu.
Tej sprawy nie załatwisz w G.EN. Operator. Skontaktuj się ze swoim sprzedawcą gazu ziemnego.
Tej sprawy nie załatwisz w G.EN. Operator. Skontaktuj się ze swoim sprzedawcą gazu ziemnego.
Tej sprawy nie załatwisz w G.EN. Operator. Skontaktuj się ze swoim sprzedawcą gazu ziemnego.
Poznaj 6 prostych kroków, aby przyłączyć się do sieci gazowej i dołącz do odbiorców gazu ziemnego. Wszystkie formalności możesz załatwić on-line, łącznie z podpisaniem umowy za pośrednictwem platformy Autenti, do której nie potrzebujesz podpisu kwalifikowanego. Wystarczy dostęp do poczty e-mail i telefon komórkowy do weryfikacji SMS.
Możesz załatwić formalności nie wychodząc z domu!
Złóż wniosek o wydanie warunków przyłączenia do sieci gazowej lub o podpisanie umowy za pomocą formularza online. Również umowę możesz podpisać online za pomocą platformy Autenti. Nie musisz ani drukować, ani skanować umowy. Nie potrzebujesz podpisu kwalifikowanego. Wszystkie dokumenty podpiszesz za pomocą e-maila i SMSa.
Formalności możesz załatwić także stacjonarnie w Oddziale Spółki lub za pomocą poczty tradycyjnej. Kontakt do odpowiedniej placówki znajdziesz w zakładce szczegóły na mapie dystrybucyjnej po kliknięciu swojej miejscowości.
W zależności od lokalizacji przyłącza od 5 do 10 miesięcy od momentu podpisania umowy przyłączeniowej (z wyłączeniem okresu zimowego).
Warunki przyłączenia wydajemy do 30 dni od daty złożenia wniosku dla klientów indywidualnych/małych firm lub do 60 dni dla klientów o poborze gazu powyżej 110 kWh/h.
Wartość opłaty przyłączeniowej uzależniona jest od przewidywanego zapotrzebowania na gaz, mocy umownej oraz długości przyłącza gazowego. Szczegółowe ceny znajdują się w Taryfie dla Paliw gazowych w punkcie 10: Zasady rozliczeń za przyłączanie do sieci dystrybucyjnej G.EN. Operator.
Przyłącze gazowe to odcinek przewodu gazowego między trójnikiem odgałęźnym gazociągu rozdzielczego a kurkiem głównym instalacji gazowej.
Właścicielem przyłącza gazowego jest operator systemu dystrybucyjnego (OSD) G.EN. Operator. Do operatora należy również szafka gazowa wyposażona
w kurek główny, dwustopniowy reduktor ciśnienia oraz gazomierz. Za stan techniczny przyłącza odpowiada G.EN. Operator, wszelkie problemy z działaniem oraz awarie należy zgłaszać na pogotowie gazowe pod nr 800 909 909.
Za kurkiem głównym zaczyna się instalacja gazowa, prowadząca od skrzynki gazowej w granicy działki do budynku. Właścicielem tej instalacji jest właściciel nieruchomości. Odpowiada on za poprawne wykonanie i eksploatację instalacji.
Wartość opłaty przyłączeniowej uzależniona jest od mocy umownej oraz długości przyłącza gazowego. Właściciel nieruchomości ponosi tylko ¼ rzeczywistych nakładów finansowych. W związku z tym, budujemy wyłącznie te przyłącza, gdzie pobór gazu jest pewny.
Aktualny koszt przyłącza jest publikowany w Taryfie dla usług dystrybucji paliw gazowych.
Właściciel nieruchomości ponosi tylko 1/4 rzeczywistych nakładów finansowych zaprojektowania i wykonania przyłącza gazowego, pozostałą część kosztów ponosi G.EN. Operator. W związku z tym, budujemy wyłącznie te przyłącza, gdzie jest gotowa instalacja wewnętrzna i planowany pobór gazu ziemnego.
Urządzenia redukcyjno-pomiarowe są montowane po zawarciu umowy kompleksowej ze sprzedawca gazu ziemnego.
Szafkę gazowa wraz z kompletnym wyposażeniem i kluczykiem zapewnia G.EN. Operator w ramach umowy przyłączeniowej.
Szafka gazowa ma wymiary 60 cm x 60 cm. Zazwyczaj jest montowana na postumencie (wówczas pełna wysokość szafki wraz z postumentem wynosi
ok. 1,10 m). Istnieje również możliwość wkomponowania szafki w ogrodzenie.
G.EN. Operator zapewnia ustandaryzowane szafki gazowe. Wybraliśmy szafki w neutralnym kolorze, żeby komponowały się z otoczeniem i pasowały
do domów i ogrodzeń naszych Klientów.
G.EN. Operator odpowiada za wszystkie szafki gazowe, których jest właścicielem.
Uszkodzenie szafki gazowej należy niezwłocznie zgłosić na pogotowie gazowe pod nr 800 909 909. Jeżeli uszkodzenie szafki nie wynika z winy właściciela
nieruchomości, szafka zostanie naprawiona bezpłatnie.
Instalacja gazowa to system rur, przewodów i urządzeń gazowych, które służą do przesyłania i dystrybucji gazu ziemnego, od kurka głównego, przez teren posesji, do różnych urządzeń gazowych, takich jak kuchenki gazowe, kotły gazowe, podgrzewacze wody, itp. Granicę między instalacją wewnętrzną a przyłączem gazowym stanowi kurek główny. Za instalację gazową odpowiada właściciel budynku.
Projekt instalacji gazowej w domu lub budynku może wykonać tylko osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia. Zalecamy skorzystanie z usług firm, które oferują kompleksową obsługę w zakresie zaprojektowania i wykonania instalacji.
Kubatura pomieszczenia dla kotłów kondensacyjnych nie powinna być mniejsza niż 6,5 m3, a jego wysokość co najmniej 2,2 m. W budynkach wzniesionych przed rokiem 2002, wysokość pomieszczenia może wynosić co najmniej 1,9 m. Należy zwrócić uwagę na zapewnienie odpowiedniej wentylacji, nie wolno stosować mechanicznej wentylacji wyciągowej, ani czerpać powietrza wentylacyjnego z sąsiednich pomieszczeń.
Kratka wentylacyjna powinna zostać umieszczona przy suficie – gaz ziemny jest lżejszy od powietrza więc w razie ulotu będzie szybko odprowadzony na zewnątrz.
Ze względów bezpieczeństwa zabrania się stosowania w jednym budynku gazu płynnego i gazu ziemnego (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia
12.04.2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie).
Nie musisz. Kotły kondensacyjne, dzięki kompaktowej budowie zawierającej podgrzewacz wody użytkowej, armaturę oraz automatykę, pracują w sposób szczególnie cichy i zajmują małą powierzchnię zabudowy. Można je więc stosować nawet, gdy w budynku nie ma pomieszczenia kotłowni.
Dysze do kotła gazowego muszą być dobrze dobrane, aby zapewnić odpowiednie spalanie gazu i utrzymanie wydajności kotła.
Wybór odpowiednich dysz zależy od rodzaju gazu, który można sprawdzić na naszej mapie dystrybucyjnej.
Moc umowna gazu jest miarą maksymalnej ilości energii cieplnej, jaką można odebrać w ciągu godziny. Możesz ją łatwo wyliczyć korzystając z naszych kalkulatorów.
Gazomierz zostanie założony po wybudowaniu przyłącza, wykonaniu instalacji gazowej i podpisaniu umowy kompleksowej z wybranym sprzedawcą. Wówczas należy złożyć do G.EN. Operatora wniosek o rozpoczęcie dostarczania paliwa gazowego, który jest ostatnim krokiem w procesie przyłączenia.
G.EN. Operator Sp. z o.o. może na tym etapie wymagać wglądu do następujących dokumentów:
PAMIĘTAJ!
Próbę szczelności należy przeprowadzić ponownie, w przypadku gdy:
Protokół/opinię kominiarską mogą sporządzić i podpisać osoby posiadające odpowiednie uprawnienia.
Warunkiem rozpoczęcia eksploatacji i użytkowania przyłącza jest uregulowanie przez Odbiorcę opłat wynikających z umowy przyłączeniowej.
Jeżeli posiadasz już warunki techniczne na wszystkie urządzenia, zgłoś zwiększenie poboru gazu do swojego sprzedawcy. W innym wypadku zgłoś do G.EN. Operatora prośbę o aktualizację warunków technicznych. Możesz to załatwić on-line lub stacjonarnie w Oddziale Spółki lub za pomocą poczty tradycyjnej. Kontakt do odpowiedniej placówki znajdziesz w zakładce szczegóły na mapie dystrybucyjnej po kliknięciu swojej miejscowości.
Ponadto w przypadku, gdy rozbudowa lub modernizacja wymaga zdjęcia plomb na gazomierzu, zgłoś ten fakt do G.EN. Operatora. Samodzielne zdjęcie lub uszkodzenie plomb może być traktowane jako nielegalny pobór gazu.
Korzystając z gazu ziemnego należy bezwzględnie przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Sprawdź, jak prawidłowo eksploatować instalację i urządzenia gazowe.
Drożność
Upewnij się, że przewody spalinowe i wentylacyjne są drożne. Nie zaklejaj kratek i otworów wentylacyjnych i zapewnij właściwy ciąg powietrza.
Co najmniej raz w roku masz obowiązek przeprowadzić okresową kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych (art. 62 ustawy Prawo budowlane).
Konserwacja
Utrzymuj urządzenia gazowe w odpowiednim stanie technicznym. Co najmniej raz w roku poddaj instalację gazową przeglądowi, wykonanemu przez uprawnioną osobę. Upewnij się, ze instalacja gazowa jest szczelna, a urządzenia gazowe posiadają niezbędne atesty.
Instalacja
Nie dokonuj przeróbek i napraw instalacji gazowej na własną rękę. Nie naruszaj integralności gazomierza. Nie podłączaj dodatkowych urządzeń gazowych, które nie zostały uwzględnione w zgłoszonym projekcie instalacji.
Podstawą sensacyjnych doniesień prasowych na temat rzekomego zakazu gazu ziemnego jest Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków – tzw. Dyrektywa EPBD. 12 marca 2024 r. Parlament Europejski poparł zmiany w treści Dyrektywy EPBD, co spowodowało szum medialny i niewątpliwie klikalne lecz nie do końca zgodne z faktycznym stanem prawnym, nagłówki prasowe straszące konsumentów. Wiele osób obawia się, że już niedługo nie będzie możliwości korzystania z tego źródła energii, a instalacje gazowe będą musiały zostać zlikwidowane.
FAKT
Dyrektywa jeszcze nie jest obowiązującym prawem.
Z założenia dyrektywa jest jednym z rodzajów aktu prawnego funkcjonującego na poziomie Unii Europejskiej, który wyznacza cel, jaki muszą osiągnąć wszystkie państwa UE. Sposób jego osiągnięcia określają jednak poszczególne kraje za pośrednictwem swoich własnych aktów prawnych, innymi słowy, dyrektywa jest typem aktu prawnego, którego nie stosuje się wprost, lecz to Państwa członkowskie są zobowiązane do jej implementacji w wewnętrznym systemie prawnym.
Implementacja w polskim systemie prawnym wymaga przejścia całej wewnętrznej drogi legislacyjnej, w tym również wymaga przeprowadzenia odpowiednich konsultacji społecznych.
FAKT
Dyrektywa EPBD nie zakazuje montażu kotłów gazowych. Kraje członkowskie UE powinny dążyć do stopniowego wycofywania samodzielnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi, a pierwszym krokiem powinno być zaprzestanie udzielania zachęt finansowych do instalacji samodzielnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi od 2025 r.
Co to oznacza w praktyce?
Masz czas tylko do końca roku, by otrzymać dotację na samodzielny kocioł gazowy, który z powodzeniem będzie pracował następne 16-20 lat. Od 2025 roku nadal będą dostępne dotacje na systemy hybrydowe, czyli kocioł gazowy w połączeniu z solarami, rekuperacją, czy pompami ciepła.
FAKT
Jeżeli Dyrektywa wejdzie w życie i zostanie zaimplementowana w polskim systemie prawnym, od 2030 nie będzie można instalować samodzielnych kotłów gazowych w nowych budynkach. Po tej dacie w nowych budynkach będzie można instalować systemy hybrydowe, czyli kocioł gazowy wspomagany rekuperacją, solarami lub pompami ciepła.
Zachowana zostanie możliwość dalszej eksploatacji istniejących samodzielnych kotłów gazowych.
Warto więc się pospieszyć i do tego czasu zainstalować ogrzewanie na gaz ziemny, który jest optymalnym rozwiązaniem w polskich warunkach klimatycznych, społecznych i ekonomicznych.
FAKT
2040 rok to niewiążąca data w Dyrektywie EPBD na opracowanie przez kraje członkowskie planów wycofania z rynku samodzielnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi. Każdy kraj członkowski UE ma inną specyfikę i problemy, Polska jako priorytet uznaje wymianę pieców węglowych.
Jednocześnie będą trwały prace nad wprowadzaniem na rynki europejskie paliwa z większą zawartością biokomponentów, takich jak biometan czy biopropan. Użytkownicy kotłów, które pozwalają na wykorzystanie domieszki biokomponentów, nie będą musieli zatem wymieniać instalacji gazowej.
FAKT
Do 2040 roku prawo i kierunki rozwoju UE mogą się zmienić. Na dzień dzisiejszy Unia Europejska nie przestaje inwestować w infrastrukturę gazową. Sieć gazociągów w Europie jest cały czas rozbudowywana w oparciu w wielomilionowe dopłaty z programów unijnych, takich jak Feniks. Gaz ziemny niezmiennie jest postrzegany jako ważne ogniwo przyszłego miksu energetycznego.
Za 16 lat Twoja instalacja gazowa będzie wymagała modernizacji, więc możesz wówczas rozważyć nowe dostępne opcje hybrydowe a do tego czasu korzystać z komfortowego i przystępnego cenowo źródła ciepła jakim jest gaz ziemny.
FAKT
W aktualnym stanie prawnym proces przyłączania nowych klientów nie jest zaburzony. Wszystkim klientom, którzy mają wydane warunki, gwarantujemy odbiór gazu ziemnego.
W związku z tym, że Dyrektywa EPDB nie jest obowiązującym prawem, brak jest zarówno polskich przepisów wykonawczych jak i konkretnych wytycznych na przyszłość. Stosujemy się do aktualnych przepisów prawa oraz upraszczamy i przyspieszamy proces przyłączenia do sieci gazowej wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów.
FAKT
Artykuły prasowe to są analizy, komentarze, prognozy i opinie, nie zawsze odzwierciedlające faktyczny stan prawny. Warto zawsze opierać w swoich decyzjach na obowiązujących przepisach źródłowych biorąc pod uwagę swoje indywidualne potrzeby, możliwości finansowe i styl życia.
Gaz ziemny to surowiec mineralny, który powstaje na skutek rozkładu substancji organicznych znajdujących się bardzo głęboko pod powierzchnią ziemi.
Gaz ziemny powszechnie wykorzystywany w Polsce do celów grzewczych już od XIX wieku. Jest to paliwo kopalne, które emituje znacznie mniej zanieczyszczeń do atmosfery niż węgiel czy ropa naftowa, a także charakteryzuje się niższą emisją dwutlenku węgla.
Gaz ziemny cieszy się popularnością ze względu na liczne zalety w porównaniu do innych metod ogrzewania domu. Gaz ziemny jest również surowcem wykorzystywanym w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym, a także w procesach produkcyjnych m. in. nawozów sztucznych, tworzyw sztucznych, włókien syntetycznych czy leków oraz w procesach technologicznych. Wreszcie, gaz ziemny może być wykorzystywany w połączeniu z odnawialnymi
źródłami energii, takimi jak energia słoneczna i wiatrowa. Może zatem stanowić ważną część przyszłego mixu energetycznego, przyjaznego dla środowiska
i ludzkiego zdrowia.
Gaz ziemny to wybór dokonywany przez osoby, które szukają wygodnego, niezawodnego i czystego źródła ciepła.
Gaz ziemny jest bezwonny dlatego stosuje się nawaniacz tzw. tetrahydrotiofen (THT) o specyficznym, silnym zapachu, łatwo wyczuwalnym nawet przy bardzo małych stężeniach.
Dzięki temu gaz ziemny jest jednym z najbezpieczniejszych źródeł energii na świecie.
Co najmniej raz w roku, na rozpoczęcie sezonu grzewczego przeprowadzamy procedurę przewonienia gazu. W tym czasie mogą ujawnić się nieszczelności więc jest to dogodny moment do wykonywania okresowych czynności kontrolnych na instalacjach gazowych. Komunikaty o przewonieniu gazu znajdują się na naszej stronie internetowej oraz na naszym profilu na Facebooku.
EKOLOGIA
Gaz ziemny to ekologiczne paliwo kopalne, które emituje znacznie mniej zanieczyszczeń do atmosfery niż węgiel czy ropa naftowa, a także charakteryzuje
się niższą emisją dwutlenku węgla. Biorąc pod uwagę, że węgiel nadal stanowi główne źródło większości energii elektrycznej wyprodukowanej w Polsce – w 2021 roku produkcja energii elektrycznej z węgla wyniosła około 79% całkowitej produkcji – gaz ziemny stanowi bardziej ekologiczną i przystępną alternatywę.
Gaz ziemny może być efektywnie integrowany z OZE, takimi jak energia słoneczna i wiatrowa, co pozwala na stworzenie bardziej zrównoważonych źródeł energii.
KOMFORT
Gaz ziemny to czystość i komfort. Nie musisz dokładać opału, wyrzucać popiołu innych odpadów spalania bo ich nie ma.
Oszczędzasz miejsce w domu i czas, bo to my zajmujemy się Twoim sezonem grzewczym. Dodatkowo, kocioł gazowy jest łatwy w obsłudze i nie wymaga
nakładu pracy. Jest to szczególnie ważne w przypadku starszych osób lub osób z ograniczeniami ruchowymi, dla których tradycyjne źródła ciepła mogą być zbyt wymagające.
NIEZAWODNOŚĆ
Ogrzewanie gazem ziemnym to jedna z najstarszych technik grzewczych wykorzystywanych na świecie, datująca się już od 1854 roku – to sprawdzone
i mierzalne rozwiązanie. Odbiorcy gazu ziemnego mogą polegać na nieprzerwanych i pewnych dostawach, co jest często problematyczne w przypadku innych źródeł energii.
Rodzaj gazu uzależniony jest od gazu ziemnego występującego na Twoim obszarze. Możesz to sprawdzić na mapie dystrybucyjnej.
Skład gazu i parametry jakościowe podlegają regularnej kontroli i ścisłym normom jakościowym, określonym zarówno w przepisach krajowych, jak i unijnych. Operator Krajowego Systemu Przesyłowego (GAZ-SYSTEM) oraz Operatorzy Systemów Dystrybucyjnych gazu ziemnego (OSD) są zobowiązani do monitorowania jego jakości i publikowania co miesięcznych raportów na swoich stronach internetowych.
KOMUNIKATY O JAKOŚCI GAZU G.EN. OPERATOR
Parametry jakościowe gazu ziemnego ściśle określa Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 2 lipca 2010 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu gazowego (Dz.U. 2018 poz. 1158, zmiany 2024), a także Instrukcja Ruchu i eksploatacji sieci Przesyłowej (IRiESP) Operatora Krajowego oraz Instrukcje Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej (IRiESD) wszystkich Operatorów Systemów Dystrybucyjnych (OSD). Podsumowując, każdy musi dopilnować, żeby do sieci nie trafił gaz ziemny o niewłaściwych parametrach i jest to rygorystycznie kontrolowane.
Gaz ziemny często jest nazywany błękitnym paliwem, ponieważ prawidłowy kolor płomienia ma barwę niebieską. Zdarza się jednak, że w kolorze płomienia jest zauważalna domieszka koloru żółtego lub pomarańczowego. Nie jest to spowodowane słabą jakością gazu, lecz oznacza nieprawidłowe spalanie i wpływa na zwiększenie zużycia gazu. Najczęstsze przyczyny nieprawidłowości w procesie spalania są związane z zabrudzeniem palnika lub zanieczyszczeniem instalacji gazowej. W takim przypadku zleć serwis wykwalifikowanemu serwisantowi.
Skład gazu nie jest zmieniany, niezależnie od godzin w jakich jest dostarczany.
Siecią płynie do Odbiorców gaz ziemny, który jest regularnie badany. Wpływ jakości gazu ziemnego na czas gotowania wody w czajniku jest niezauważalny w normalnych warunkach domowych. Istotnymi czynnikami wpływającymi na czas gotowania wody w czajniku są ilość wody, moc i stan czajnika, a przede wszystkim stan techniczny kuchenki i dysz.
Uszkodzenie lub zanieczyszczenie kuchenki powoduje problemy z przekazywaniem ciepła, co z kolei wydłuży czas gotowania wody. Podobnie, uszkodzone lub zapchane dysze mogą wpłynąć na szybkość gotowania wody w czajniku.
Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan techniczny kuchenki i dysz oraz przeprowadzać konserwację i naprawy, aby zapewnić jej prawidłowe działanie.
G.EN. Operator przeprowadza zdalne odczyty gazomierzy w tzw. systemie obchodowym i objazdowym (drive – by i step-by-step).
Dzięki zastosowaniu rozwiązań mobilnych inkasent dokonuje odczytu przejeżdżając lub przechodząc w pobliżu gazomierzy wyposażonych w moduły radiowe – UniSmarty. Urządzenie to pozwala nam na zapisanie odczytu w dniu, w którym przypada koniec okresu rozliczeniowego odczytu zgodnie z IRiESD. UniSmarty posiadają wszystkie wymagane certyfikaty, w tym kompatybilności elektromagnetycznej, który zapewnia że generowany sygnał nie zakłóca innym urządzeniom oraz nie szkodzi ludzkiemu zdrowiu.
Jest to rozwiązanie wygodne dla wszystkich stron, pozwalające spółce G.EN. Operator na przeprowadzanie odczytów bez konieczności wkraczania na posesję.
Wdrożyliśmy to rozwiązanie na całej naszej sieci gazowej, jako jedyni w Polsce, wyprzedzając inne spółki dystrybucyjne. Cały czas unowocześniamy nasz system, wprowadzamy nowe rozwiązania i optymalizujemy ich możliwości. Dlatego też prosimy Państwa o cierpliwość i wyrozumiałość.
Zdarzają się sytuacje, kiedy odczyt zdalny jest niemożliwy lub utrudniony:
Cały czas unowocześniamy nasze sieci gazowe jednak jeszcze nie wszystkie gazomierze są dostosowane do odczytów zdalnych.
Brak łączności najczęściej występuje w przypadku szafek gazowych montowanych na ścianach budynków, gdy sygnał jest zakłócany przez zabudowania lub inne obiekty. Sygnał wysyłany przez UniSmart do aplikacji mogą również zakłócać metalowe szafki gazowe, działając jak Klatka Faradaya.
Gdy zachodzi podejrzenie, że odczyt może być błędny, inkasent spółki G.EN. Operator weryfikuje odczyt ręcznie. Jeżeli szafka gazowa jest ulokowana w ścianie budynku, musi wejść na posesję, by ją otworzyć i odczytać gazomierz.
Jeżeli chcesz podać samodzielny odczyt gazomierza, skontaktuj się ze sprzedawcą gazu ziemnego, z którym masz podpisaną umowę kompleksową dostarczania paliwa gazowego.
G.EN. Operator odpowiada wyłącznie za rozliczenia za wybudowanie przyłącza gazowego.
Rozliczeniami zużycia gazu ziemnego zajmuje się sprzedawca, z którym masz podpisaną umowę kompleksową dostarczania paliwa gazowego.
Odczyty i kontrole są przeprowadzane na podstawie Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 11 sierpnia 2000 roku w sprawie przeprowadzania kontroli przez przedsiębiorstwa energetyczne.
Pracownicy przeprowadzający odczyty legitymują się identyfikatorami. Wzór identyfikatora znajdą Państwo poniżej.
G.EN. Operator jest właścicielem sieci gazowej, którą udostępnia zainteresowanym sprzedawcom gazu. Poza przyłączaniem nowych odbiorców, dbamy o bezpieczeństwo systemu gazowego, usuwamy awarie oraz wykonujemy odczyty na zlecenie sprzedawców, którzy mają z nami podpisaną umowę na świadczenie usługi dystrybucji. Lista sprzedawców, którzy podpisali z nami umowy znajduje się tutaj.