/ Pytania i odpowiedzi

Najczęściej zadawane pytania

Lista tematów

    Przyłączenie do sieci

    Rodzaj gazu uzależniony jest od gazu ziemnego występującego na Twoim obszarze. Możesz to sprawdzić na mapie dystrybucyjnej.

    Wartość opłaty przyłączeniowej uzależniona jest od przewidywanego zapotrzebowania na gaz, mocy umownej oraz długości przyłącza gazowego. Szczegółowe ceny znajdują się w Taryfie dla Paliw gazowych w punkcie 10: Zasady rozliczeń za przyłączanie do sieci dystrybucyjnej G.EN.

    Kontakt do odpowiedniej placówki znajdziesz w zakładce szczegóły na mapie dystrybucyjnej po kliknięciu swojej miejscowości.

    W zależności od lokalizacji przyłącza od 5 do 10 miesięcy od momentu podpisania umowy przyłączeniowej (z wyłączeniem okresu zimowego).

    Czy Unia Europejska wprowadza zakaz gazu ziemnego?

    Podstawą sensacyjnych doniesień prasowych na temat rzekomego zakazu gazu ziemnego jest Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków – tzw. Dyrektywa EPBD. 12 marca 2024 r. Parlament Europejski poparł zmiany w treści Dyrektywy EPBD, co spowodowało szum medialny i niewątpliwie klikalne lecz nie do końca zgodne z faktycznym stanem prawnym, nagłówki prasowe straszące konsumentów. Wiele osób obawia się, że już niedługo nie będzie możliwości korzystania z tego źródła energii, a instalacje gazowe będą musiały zostać zlikwidowane.

    Jak wygląda sytuacja w rzeczywistości?

    FAKT

    Dyrektywa jeszcze nie jest obowiązującym prawem.

    Z założenia dyrektywa jest jednym z rodzajów aktu prawnego funkcjonującego na poziomie Unii Europejskiej, który wyznacza cel, jaki muszą osiągnąć wszystkie państwa UE. Sposób jego osiągnięcia określają jednak poszczególne kraje za pośrednictwem swoich własnych aktów prawnych, innymi słowy, dyrektywa jest typem aktu prawnego, którego nie stosuje się wprost, lecz to Państwa członkowskie są zobowiązane do jej implementacji w wewnętrznym systemie prawnym.

    Implementacja w polskim systemie prawnym wymaga przejścia całej wewnętrznej drogi legislacyjnej, w tym również wymaga przeprowadzenia odpowiednich konsultacji społecznych.

    FAKT

    Dyrektywa EPBD nie zakazuje montażu kotłów gazowych. Kraje członkowskie UE powinny dążyć do stopniowego wycofywania samodzielnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi, a pierwszym krokiem powinno być zaprzestanie udzielania zachęt finansowych do instalacji samodzielnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi od 2025 r.

    Co to oznacza w praktyce?

    Masz czas tylko do końca roku, by otrzymać dotację na samodzielny kocioł gazowy, który z powodzeniem będzie pracował następne 16-20 lat. Od 2025 roku nadal będą dostępne dotacje na systemy hybrydowe, czyli kocioł gazowy w połączeniu z solarami, rekuperacją, czy pompami ciepła.

    FAKT

    Jeżeli Dyrektywa wejdzie w życie i zostanie zaimplementowana w polskim systemie prawnym, od 2030 nie będzie można instalować samodzielnych kotłów gazowych w nowych budynkach. Po tej dacie w nowych budynkach będzie można instalować systemy hybrydowe, czyli kocioł gazowy wspomagany rekuperacją, solarami lub pompami ciepła.

    Zachowana zostanie możliwość dalszej eksploatacji istniejących samodzielnych kotłów gazowych.

    Warto więc się pospieszyć i do tego czasu zainstalować ogrzewanie na gaz ziemny, który jest optymalnym rozwiązaniem w polskich warunkach klimatycznych, społecznych i ekonomicznych.

    FAKT

    2040 rok to niewiążąca data w Dyrektywie EPBD na opracowanie przez kraje członkowskie planów wycofania z rynku samodzielnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi. Każdy kraj członkowski UE ma inną specyfikę i problemy, Polska jako priorytet uznaje wymianę pieców węglowych.

    Jednocześnie będą trwały prace nad wprowadzaniem na rynki europejskie paliwa z większą zawartością biokomponentów, takich jak biometan czy biopropan. Użytkownicy kotłów, które pozwalają na wykorzystanie domieszki biokomponentów, nie będą musieli zatem wymieniać instalacji gazowej.

    FAKT

    Do 2040 roku prawo i kierunki rozwoju UE mogą się zmienić. Na dzień dzisiejszy Unia Europejska nie przestaje inwestować w infrastrukturę gazową. Sieć gazociągów w Europie jest cały czas rozbudowywana w oparciu w wielomilionowe dopłaty z programów unijnych, takich jak Feniks. Gaz ziemny niezmiennie jest postrzegany jako ważne ogniwo przyszłego miksu energetycznego.

    Za 16 lat Twoja instalacja gazowa będzie wymagała modernizacji, więc możesz wówczas rozważyć nowe dostępne opcje hybrydowe a do tego czasu korzystać z komfortowego i przystępnego cenowo źródła ciepła jakim jest gaz ziemny.

    FAKT

    W aktualnym stanie prawnym proces przyłączania nowych klientów nie jest zaburzony. Wszystkim klientom, którzy mają wydane warunki, gwarantujemy odbiór gazu ziemnego.

    W związku z tym, że Dyrektywa EPDB nie jest obowiązującym prawem, brak jest zarówno polskich przepisów wykonawczych jak i konkretnych wytycznych na przyszłość. Stosujemy się do aktualnych przepisów prawa oraz upraszczamy i przyspieszamy proces przyłączenia do sieci gazowej wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów.

    FAKT

    Artykuły prasowe to są analizy, komentarze, prognozy i opinie, nie zawsze odzwierciedlające faktyczny stan prawny. Warto zawsze opierać w swoich decyzjach na obowiązujących przepisach źródłowych biorąc pod uwagę swoje indywidualne potrzeby, możliwości finansowe i styl życia.

    Jakość gazu

    Gaz ziemny często jest nazywany błękitnym paliwem, ponieważ prawidłowy kolor płomienia ma barwę niebieską. Zdarza się jednak, że w kolorze płomienia jest zauważalna domieszka koloru żółtego lub pomarańczowego. Nie jest to spowodowane słabą jakością gazu, lecz oznacza nieprawidłowe spalanie i wpływa na zwiększenie zużycia gazu. Najczęstsze przyczyny nieprawidłowości w procesie spalania są związane z zabrudzeniem palnika lub zanieczyszczeniem instalacji gazowej. W takim przypadku zleć serwis wykwalifikowanemu serwisantowi.

    Skład gazu nie jest zmieniany, niezależnie od godzin w jakich jest dostarczany.

    Siecią płynie do Odbiorców gaz ziemny, który jest regularnie badany. Wpływ jakości gazu ziemnego na czas gotowania wody w czajniku jest niezauważalny w normalnych warunkach domowych. Istotnymi czynnikami wpływającymi na czas gotowania wody w czajniku są ilość wody, moc i stan czajnika, a  przede wszystkim stan techniczny kuchenki i dysz.

    Uszkodzenie lub zanieczyszczenie kuchenki powoduje problemy z przekazywaniem ciepła, co z kolei wydłuży czas gotowania wody. Podobnie, uszkodzone lub zapchane dysze mogą wpłynąć na szybkość gotowania wody w czajniku.

    Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan techniczny kuchenki i dysz oraz przeprowadzać konserwację i naprawy, aby zapewnić jej prawidłowe działanie.