Cenisz wygodę i bezpieczeństwo?
Pompa ciepła czy gaz? Węgiel jako paliwo do ogrzewania domów odchodzi do lamusa ustępując miejsca alternatywnym i bardziej ekologicznym rozwiązaniom, takim jak gaz ziemny i pompa ciepła. Każde z tych źródeł ma wady i zalety. Podsumowaliśmy kilka najistotniejszych czynników, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji.
Gaz ziemny jest popularnym wyborem dla ludzi, którzy szukają wygodnego, niezawodnego i czystego źródła ciepła, zarówno do ogrzewania domów, jak i innych budynków.
Użytkownicy gazu ziemnego mogą polegać na nieprzerwanych i pewnych dostawach, co jest często problematyczne w przypadku OZE. Nad bezpieczeństwem sieci gazowej stale czuwa Operator Systemu
Dystrybucyjnego (G.EN. Operator) dzięki wykwalifikowanemu personelowi pogotowia gazowego dostępnego 24/7.
Gaz ziemny to sprawdzona technika grzewcza stosowana w Polsce już w XIX wieku. Dzięki temu dostępność wykwalifikowanej kadry, usługodawców i urządzeń jest bezproblemowa.
Pompa ciepła
W przypadku pompy ciepła odpowiedni montaż jest krytyczny dla zapewnienia jej prawidłowego działania i uzyskania wysokiej efektywności. Pompy ciepła wymagają regularnej konserwacji i czyszczenia, aby zapewnić ich wydajność, zapobiec awariom oraz przedłużyć żywotność urządzenia. Niestety, na rynku brakuje specjalistów z odpowiednim doświadczeniem. W związku z tym, serwisowanie pomp ciepła może być trudne i kosztowne, co stanowi wyzwanie dla użytkowników tych urządzeń, szczególnie w okresie sezonu grzewczego. Każda awaria natomiast może skończyć się kilkutygodniowym, a nawet 2-3-miesięcznym, brakiem ogrzewania w domu!
Warto wziąć pod uwagę również oddziaływanie instalacji na otoczenie. Instalacja gazowa jest obojętna dla otoczenia. Natomiast wiele modeli pomp ciepła jest dość hałaśliwych, co może negatywnie wpłynąć na stosunki dobrosąsiedzkie.
Wysokość hałasu zależy od kilku czynników, takich jak:
- moc i wydajność pompy ciepła,
- jej umiejscowienie i sposób montażu,
- a także warunki otoczenia.
W przypadku pompy ciepła powietrze-powietrze, największe hałasy generowane są przez wentylator zewnętrzny, który jest wykorzystywany do pobierania powietrza z otoczenia. Im większa moc i wydajność pompy ciepła, tym większy wentylator i tym większy hałas.
Ważne jest więc usytuowanie pompy ciepła, z dala od okien sypialni lub innych miejsc, gdzie hałas może być uciążliwy. Przy zwartej lub szeregowej zabudowie staje się to trudne do osiągniecia a produkowany kondensat przez PC spływając grawitacyjnie pod jednostką zewnętrzną może destrukcyjnie wpłynąć na budynek.
W Polsce, zgodnie z ustawą o ochronie środowiska, poziom hałasu emitowanego
przez pojedyncze źródło nie powinien przekraczać wartości 50 dB w dzień i 45 dB
w nocy na terenie zabudowanym.